Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

likwidacja schroniska


metryczka
okres aktywności: 
wrzesień 2011
zapytanie: 
"decyzja o likwidacji schroniska" "na hoteliki"
popularność
e-mail: 
2
USENET: 
0
WWW: 
524
PRZEKAŻ DALEJ! Przekazujemy info:
Kochani, sytuacja jest krytyczna. Zapadła decyzja o likwidacji
schroniska w Józefowie, 600 psów i 30 kotów ma być uśpionych. Błagam
was, rozpowszechniajcie tę wiadomość. Może ktoś wziąłby na dom
tymczasowy jakiegoś zwierzaka. Będziemy też zbierać karmę, pieniądze
na hoteliki, by choć trochę ich uratować.
Artur S.[wyciąłem nazwisko] 668[wyciąłem numer telefonu]
Ula Kurek 880[wyciąłem numer telefonu]

komentarz

Apel spotkał się z dość dużym odzewem w internecie (na Facebooku i nie tylko tam), na stronie schroniska w Józefowie można jednak przeczytać dementi:

W związku z zamieszczoną na Facebook błędną informacją o wydaniu decyzji zamknięcia schroniska przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii chciałam niniejszym przeprosić Pana doktora za pomyłkę i sprostować. [1]

Sprostowanie jest jednak nieco niejasne, dalej czytamy:

Na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim wszczęto postępowanie o wykreśleniu schroniska z rejestru. Powodem jest nie stosowanie się do zakazu przyjmowania zwierząt, wydanego w lutym bieżącego roku, w uzasadnieniu, którego jako główne powody podano: brak utwardzenia terenu oraz przebywające zwierzęta na terenie pomieszczeń biurowych. [1]

Tak czy siak, sytuacja schroniska jest rzeczywiście bardzo trudna, większość zwierząt jest przyjmowanych ze skromnych środków własnych fundacji utrzymującej schronisko, nie mówiąc o tym, że brakuje pieniędzy na koniecznie inwestycje i remonty.

Mimo wszystko, twierdzenie, że „600 psów i 30 kotów ma być uśpionych” jest zupełnie bezpodstawne. Jak stwierdziła dyrektor schroniska, Bożena Rajczak w wypowiedzi dla radia TokFM: „Na pewno [zwierzęta] nie zostaną uśpione, bo nie ma w Polsce takiego prawa, które kazałoby uśpić zdrowe zwierzęta” [2].

Odnośnie do osób, których personalia pojawiły się w wiadomości, to pani Urszula Kurek nie jest inicjatorką omawianego łańcuszka, choć wystosowała inny apel dotyczący schroniska w Józefowie, apel niezawierający jednak fałszywych informacji co do groźby uśpienia zwierząt:

Kochani, informacja, która uzyskałam dzis od Pani Dyrektor schroniska zwaliła mnie z nóg - Powiatowy Lekarz Weterynarii chce nas pozbawić statutu schroniska.......
Powód: Złamanie zakazu przyjmowania nowych zwierzat - w ciągu wakacji zostało przyjętych ponad 240 psów. Niestety za mało jest boksów - psy rezydują już wszędzie.
Po drugie remont schroniska i utwardzenie terenu.
Po trzecie brak karmy i kasy.
Poniżej wstawiam wypowiedź Pani Dyrektor, która bardzo prosi wszystkich o pomoc!!!!!!!!!!! [3]

[dalej wypowiedź dyrektor schroniska, jak na stronie internetowej placówki]

Z niewiadomego powodu telefon, który pojawił się w łańcuszku przy nazwisku Urszuli Kurek, jest Jej telefonem służbowym, proszę nie dzwonić pod numer w sprawie schroniska!

Z drugą osobą „podpisaną” pod łańcuszkiem nie udało mi się skontaktować.

Zabawne w tym wszystkim jest to, że na fałszywe stwierdzenia o uśpieniu zwierząt dał się nabrać dziennik „Fakt” — o całej sprawie doniósł pod typowym dla siebie tytułem Makabra! Uśpią 600 psów pod Warszawą [4]. Na potwierdzenie „Fakt” przytoczył facebookową wypowiedź warszawskiej radnej Pauliny Piechny-Więckiewicz… identyczną z omawianym łańcuszkiem — Paulina Piechna-Więckiewicz była zapewne tylko ogniwem w internetowym łańcuszku, „Fakt” potraktował skopiowany tekst jako autorytatywne stwierdzenie radnej.

przypisy

[1] Sprostowanie odnośnie zamknięcia schroniska, 4 września 2011, http://www.schroniskojozefow.pl/, data dostępu: 6 września 2011, godz. 23:06

[2] Błażej Grygiel, Schronisko w Józefowie do zamknięcia? „Ludzie, to jest nienormalne”, Gazeta.pl, 6 września 2011, http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,10242605,Schronisko_w_Jozefowie_do_zamkniecia___Ludzie__to.html, data dostępu: 6 września 2011

[3] Realna groźba likwidacji schroniska SOS dla JÓZEFOWA, 3 września 2011, https://www.facebook.com/event.php?eid=163381353740752, data dostępu: 7 września 2011

[4] [MIEŚ], Makabra! Uśpią 600 psów pod Warszawą, Fakt.pl, 6 września 2011, http://www.fakt.pl/Makabra-Uspia-600-psow-pod-Warszawa,artykuly,113870,1.html, data dostępu: 6 września 2011

Schronisko w Józefowie

Dziwi mnie fakt, żer ktoś napisał Ula K. (bo wszyscy piszą Ulki - to jest mój nick, którym posługują się wszyscy znajomi bliscy lub dalsi. Ponadto ogromnie dziwnym stał się kolejny fakt - dlaczego ktoś posłużył się numerem biura kredytowego a nie moim prywatnym? dzięki temu mam w plecy już 3 dni pracy - nr podany w apelu jest dostępny tylko na plakatach i ulotkach oraz ogłoszeniach biura kredytowego - niestety po tym incydencie nie możemy odbierać telefonów od klientów, gdyż telefon dzwoni bez przerwy - oczywiście w sprawie uśpienia psów, co jest informacją błędną. Dlaczego też nikt nie zawarł dokładnej lokalizacji schroniska - nadmienię, iż schronisk w Józefowie jest kilka.

Celowe działanie na szkodę?

Może chodziło właśnie o to, żeby ileś tam dni wyjąć z działalności zawodowej? Nieuczciwa konkurencja?

Tak

Nikt nie interesuje się bezdomnymi a na psy idzie ze skarbu państwa 900 zł na mies a niektórzy ludzie nie zarabiają tyle.:(

zwierzeta

No coz.. widzac do czego zdolny jest czlowiek nietrudno sie dziwic ze dla niektorych zwierze zajmuje wyzsze miejsce w hierarchi. Dla mnie tez.

NIE

tylko problem kolego jest taki że ludzie sami są kowalami swojego losu i jeśli nie chce im sie pracować, dokształcac ,nic nie robią z nałogami alkoholowymi stają sie bezdomnymi(chodż są inne powody bezdomnosci,które da sie wytłumaczyć i zrozumieć i wtedy czuje obowiązek pomocy).Natomiast zwierze kot,pies wzięte karmione i wyrzucone nie zrobi nic i zginie(czasem włoczac sie miesiącami żywiąc odpadkami dziczeje)nie z swojej winy lecz nieodpowiedzialnego sku......la który sie pobawił i wyrzucił na środek 2 pasmówki żeby wpadło pod nadjeżdżające auto.JESTEM ZA ŚCIGANIEM NIEODPOWIEDZIALNYCH WŁAŚCICIELI ZWIERZAT I KARAC ICH WYROKAMI PRAC PRZYMUSOWYCH NA RZECZ SCHRONISK I KARAMI FINANSOWYMI ZA WYRZUCENIE ZWIERZAKA WŁACZNIE.

Popieram

Popieram kolegę Radka co do wypowiedzi. Jak się bierze zwierzę pod opiekę to trzeba się liczyć z tym że nie zawsze będzie łatwo, będą wydatki i to NIE ZABAWKA którą można potem wyrzucić!!

Ciekawe, co ty robisz dla

Ciekawe, co ty robisz dla bezdomnych. Skoro jesteś taki miłosierny, to najpierw zacznij oddawać im połowę wypłaty, a potem się wymądrzaj. Obrońca uciśnionych się znalazł.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design