Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

szczurzy mocz na aluminiowych puszkach


metryczka
okres aktywności: 
wrzesień 2012
zapytanie: 
"na ich puszkach aluminiowych" leptospira
popularność
e-mail: 
2
USENET: 
0
WWW: 
2

W niedzielę rodzina udała
                      się na piknik...

W niedzielę rodzina udała się na piknik.A już w Poniedziałek, dwóch
członków rodziny trafiło do szpitala na intensywną terapie, jedna
zmarła w środę. Po sekcji zwłok stwierdzono, że to wirus,
Leptospiroza. Wyniki badań wykazały że na ich puszkach aluminiowych
znajdował się wyschnięty mocz szczurów zawierający Leptospira.
Zalecamy czyścić góry wszystkich puszek przed piciem. Puszki są zwykle
przechowywane w magazynie i dostarczane bezpośrednio do sklepów
detalicznych, bez czyszczenia. Udostępnij to dalej aby wasi znajomi
też zapoznali się z tym problemem.

komentarz

Taki oto łańcuszek-przestroga krąży od paru dni po polskim internecie, głównie po Facebooku, w postaci obrazka.

… to znaczy tak naprawdę krąży po światowym internecie od 2002 roku (trochę inna wersją od 1998 roku) [1]. Tak więc „Poniedziałek” trwa od 10 lat. Historia o nieszczęsnej rodzinie, co udała się na piknik, a potem na intensywną terapię, została wyssana z palca [1]

leptospiroza — realne zagrożenie?

… sama leptospiroza nie została jednak wymyślona przez twórców łańcuszka, jest to poważna choroba, która może zakończyć się zgonem. Czynnikiem chorobotwórczym, wbrew temu, co głosi łańcuszek, nie jest jednak „wirus”, lecz krętek (czyli bakteria). Krętkiem z rodziny Leptospira można się faktycznie zarazić przez kontakt z moczem zakażonych szczurów (również innych zwierząt) [1], scenariusz opisany w łańcuszku (puszki zanieczyszczone szczurzym moczem) nie wydaje się jednak zbyt prawdopodobny, dużo bardziej prawdopodobne jest zarażenie się leptospirozą w wyniku kontaktu z zakażoną wodą (np. w kałuży) [1].

Leptospiroza jest poważną, acz dość rzadką, chorobą. W Polsce w latach 1995-2002 odnotowano zaledwie 80 przypadków (w ciągu 7 lat!) wystąpienia tej choroby, kilkanaście procent zakończyło się śmiercią zakażonej osoby [2].

Tak więc łańcuszek ostrzega przed nieprawdopodobnym sposobem zarażenia się rzadkim zarazkiem. Przy okazji łańcuszek serwuje nam wymyśloną historyjkę i miesza bakterię z wirusem. Chyba nie ma sensu rozprzestrzeniać tego dalej, prawda? Dużo bardziej prawdopodobne zagrożenia czyhają na nas w codziennym życiu…

Skąd zatem popularność tego łańcuszka? Ano łączy on motyw szczurów, bardzo nośny w folklorze współczesnym, z lękami przed współczesnym przemysłem spożywczym.

podobne legendy

przypisy

[1] A Wee Rat Problem, Snopes.com, 28 czerwca 2012, http://www.snopes.com/medical/toxins/raturine.asp, data dostępu: 16 września 2012

[2] Michał Czerwiński, Małgorzata Sadkowska-Todys, Analiza epidemiologiczna zachorowań na leptospirozę w Polsce w latach 1995–2002. I. Rozpoznanie kliniczne i diagnostyka laboratoryjna, „Przegląd Epidemiologiczny”, nr 58, 2004, s. 197–205, http://www.pzh.gov.pl/przeglad_epimed/58-1/581_25.pdf

Kilka dni temu usłyszałam

Kilka dni temu usłyszałam od znajomych podobną historię z tym, że na puszkach miały być pozostałości trutki na szczury wykładanej w magazynie :-)

Szczury - reaktywacja

Czyli mamy nową wersję szczurów w kadziach z tanim winem w pewnych zakładach przetwórczych. Taniego wina już nie ma,/a przynajmniej już w takiej postaci, jak niegdyś/ lecz odrażające szczury znów nam szkodzą.

Ostatnio na Pogromcach

Ostatnio na Pogromcach mitów było to sprawdzane, wypuścili kilka szczurów na puszki i później sprawdzali pod względem mikrobiologicznym co znalazło się na tych puszkach. Okazało się że więcej zarazków jest na gąbkach do zmywania naczyń niż na puszkach. Mit został obalony.

wirtualne biuro warszawa

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design