Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

kaszka ze szkłem


metryczka
okres aktywności: 
sierpień 2011
zapytanie: 
761303308973
popularność
e-mail: 
5
USENET: 
0
WWW: 
35
Nestle apeluje do wszystkich konsumentów, aby zwrócić kaszkę bananową,
okres przydatności do spożycia do 2012 roku, kod kreskowy:
761303308973, ponieważ istnieje możliwość, że zawierają kawałki szkła!
Kopiuj na status, chociaż nie jesteś rodzicem. Możesz uratować życie
jakiegoś dziecka.

komentarz

Rozpowszechnianie tego apelu w polskim internecie wprowadza w błąd, sprawa dotyczy wyłącznie Francji. Oto fragment oświadczenia Nestlé Polska S.A. z 30 sierpnia [1]:

W związku z powielanymi w Internecie doniesieniami, firma Nestlé Polska pragnie uspokoić, że wszystkie produkty oferowane dla niemowląt i dzieci w Polsce są bezpieczne.

Apel wzywający do zwrotu tych produktów w Polsce jest bezzasadny i wprowadza rodziców w błąd. Wspomniane doniesienia odnoszą się do sytuacji, która miała miejsce w lipcu we Francji. Wtedy to firma Nestlé France zapobiegawczo i dobrowolnie wycofała z rynku francuskiego jedną serię odżywek dla niemowląt i dzieci Nestlé P’tit Pot Banana, po znalezieniu szkła w jednym produkcie.

[…]

Przy współpracy z odpowiednimi organami Nestlé niezwłocznie podjęło wszelkie działania niezbędne do ustalenia przyczyny tego incydentu. Przeprowadzone dochodzenie wykazało, że był to odosobniony przypadek, ograniczony wyłącznie do jednego słoiczka. Powyższa informacja o sytuacji na rynku odżywek dla niemowląt i dzieci we Francji, dotyczy wyłącznie jednej serii odżywek na rynku francuskim. Seria ta była sprzedawana wyłącznie we Francji i nie dotyczy innych produktów oraz innych rynków.

Podobne (i równie bezsensowne) ostrzeżenie krąży też w wersji anglojęzycznej, co ciekawe w jednym z jej wariantów do sprawy wplątano jeszcze firmę Gerber… [2]

przypisy

[1] Oświadczenie Nestlé Polska S.A. z dnia 30 sierpnia 2011 r., http://www.nestle.pl/wiadomosci.aspx?ArticleID=123, data dostępu: 30 sierpnia, godz. 21:19

[2] Brett M. Christensen, Nestle Banana Baby Food Recall Warning, Hoax-Slayer, 5 lipca 2011, http://www.hoax-slayer.com/nestle-banana-baby-food-recall.shtml, data dostępu: 30 sierpnia

Ta informacja była

Ta informacja była rozprzestrzeniana m.in. na facebooku. Próby zwrócenia uwagi na jej nieprawdziwość kończyły się komentarzami w rodzaju "lepiej dmuchac na zimne" i "jakbyś miała dzieci to byś nie była taka obojętna" oraz, oczywiście, "co mi szkodzi wkleić, a nuż komus pomogę"

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design